/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Blíženci - Gemini

blíženci
A - POLLUX
B - CASTOR
C - MEBSUTA
D - ALHENA
E - MEKBUDA
 
1 - radiant GEMINID
2 - M 35
3 - NGC 2392
 
Blíženci jsou zvířetníkové souhvězdí ležící částečně v Mléčné dráze. Lze je nalézt podle dvou nejjasnějších hvězd - Blíženců, tedy Kastor a Pollux.

Název souhvězdí nám osvětlují řecké báje:
Synové Dia a spartské královny, Kastor a Pollux měli za sestru asi známější Helenu, kvůli níž propukla trojská válka. Oba chlapci byli již od mládí velmi stateční. Kastor byl vynikající lukostřelec, vynikal v jízdě na koni a v jejich krocení, kdežto Pollux byl zase znamenitým zápasníkem. Bratři se účastnili plavby Argonautů do Kolchidy pro zlaté rouno. Při této plavbě vypukla na Černém moři strašná vichřice a v záchranu věřil jen další účastník plavby - Orfeus. Začal hrát na svou kouzelnou harfu a prosil bohy o pomoc. Bouře náhle ustala a současně se bratřím Kastorovi a Polluxovi objevila na čele zářivá hvězda. Od té doby je námořníci pokládali za své patrony a ochránce. Bratři se měli velice rádi a tak po smrti jednoho z nich ani druhý nechtěl žít. Proto je Zeus proměnil v souhvězdí zvané Blíženci a nechal je tak na věky zářit vedle sebe na obloze.

Zajímavostí souhvězdí je hvězdokupa M 35, která je za tmavé noci, jako jedna z mála, viditelná pouhým okem.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)