/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Herkules - Hercules

herkules
A - RAS ALGETHI
B - KORNEPHOROS
 
1 - M 13
2 - M 92
3 - hvězda ν
 
Herkules je celkem nápadné souhvězdí, lehce zapamovatelné podle čtyřúhelníku výrazných hvězd, které připomínají květináč. Leží mezi Lyrou a Severní korunou.

Název souhvězdí je spojen s řeckými bájemi:
Herkules, řecky Hérakles, byl syn Dia a pozemské ženy, na níž a samozřejmě i na jejich syna velice žárlila Diova manželka Héra. Nakonec se s ním však Héra smířila a dokonce mu dala za ženu svou dceru Hébé. Ovšem v době "války" mezi Hérou a Herkulem, byl nucen vykonávat různé zkoušky a testy, díky nímž se stal poté velice slavným:
již jako novorozeně musel zabít dva hady, které na něj poslala Héra, musel zabít mnoho různých obrů a nestvůr, vyčistit tzv. Augiášův chlév, přinést Héře zlatá jablka ze zahrad Hesperidek, byl roky v otroctví...
V nejstarších civilizacích bylo toto souhvězdí označováno jako klečící obr, shýbající se mladík apod. Féničané v tomto souhvězdí viděli svého mořského draka Melkartha.

Zajímavostí souhvězdí Herkula je hvězda ν Her - k této hvězdě se pohybuje naše Slunce i s planetami (apex).

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)