/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Kozoroh - Capricornus

kozoroh
A - DENEB ALGIEDI
B - hvězda α Cap
 
1 - M 30
2 - proměnná hv. RT
 
Kozoroh leží na východ od Střelce, které je dnes nejjižnějším souhvězdím zvířetníku, ale asi před 2000 lety bývalo nejjižnějším souhvězdím právě souhvězdí Kozoroha. Díky precesi zemské osy se jím stal dnes Střelec, ale přesto se dodnes na jižní polokouli obratníku říká obratník Kozoroha.

Název souhvězdí je odvozeno z řeckých bájí:
Ve starém Řecku byl bohem lesů, polí, stád a pastýřů Pan (v Římě Faun) a protože svým zjevem naháněl lidem strach, chodil raději sám po horách a údolích a hrál na píšťalu. Pan byl symbolem pohody a klidu, ale přesto se ho lidé báli a octne-li se někdo sám v lese, podléhá často bezdůvodnému strachu, kterému se dodnes říká podle tohoto boha - strach panický. Je to strach, kterým zaháněl Pan nevítané návštěvníky z lesa. Na starých hvězdných mapách býval Pan znázorněn jako kozoroh s rybím ocasem, kterouž podobu prý na sebe brával, když prchal po souši i po vodě před svým nepřítelem obrem Tyfónem. Protože kozoroh dobře skáče po skalách, dostal se až na oblohu jako symbol stoupjícího Slunce - návratu delších dnů a předzvěstí jara - Slunce ve znamení Kozoroha.

Zajímavostí tohoto souhvězdí je hvězda α Cap, která je optická dvojhvězda, což znamená, že její složky α1 a α2 vidíme blízko sebe jen náhodně a ve skutečnosti jsou od sebe příliš daleko, než aby mohly vzájemnou gravitací vytvořit skutečnou dvojhvězdu. Pohybují se zcela nezávisle do různých směrů.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)