/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Labuť - Cygnus (též Severní kříž)

 
A - DENEB
B - SADIR
C - ALBIREO
D - GIENAH
 
61 - 61 Cygni
1 - M 39
2 - mlhovina SEVERNÍ AMERIKA
3 - mlhovina PELIKÁN
4 - NGC 6992-5
5 - NGC 6960
6 - NGC 6826
7 - proměnná hv. V 380
8 - proměnná hv. Χ
 
Labuť lze vidět večer od června do ledna a připomíná, jak jinak, labuť letící Mléčnou dráhou k jihu. Bývá též, podle svého tvaru, nazývána Severní kříž.

Název souhvězdí je odvozeno z řecké báje:
V labuť se měl proměňovat Zeus, když se chtěl podívat mezi lidi na Zemi. V této podobě navštívil i spartskou královnu Lédu, která ho zaujala svou krásou. Aby se k ní mohl přiblížit, dal se jako labuť pronásledovat velikým orlem, před kterým ho královna zachránila. Léda je matkou Heleny, kvůli které byla rozpoutána trojská válka.

Zajímavostí v tomto souhvězdí najdeme bezpočet:

  • hvězda 61 Cygni byla první hvězdou, u níž byla změřena vzdálenost
  • je zde známo přes 1000 dvojhvězd
  • je zde známo přes 400 proměnných hvězd, z nichž hvězda Χ je viditelná pouhým okem jen v době svého maxima, v minimu totiž pohasíná až desetitisíckrát v období asi 407 dnů; když je nejslabší, má velmi nízkou povrchovou teplotu (1640 oC) - je to jedna z nejchladnějších hvězd
  • souhvězdí obsahuje nejchladnější i nejteplejší hvězdy, které známe
  • směrem k jihu, kterým "letí" Labuť se pohybuje také celá naše Sluneční soustava i okolní hvězdy, a to rychlostí 230 km/s, což je důsledek galaktické rotace. Touto rychlostí oběhne Slunce galaktické jádro jednou za 200 miliónů let, což je nazýváno galaktickým rokem.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)