/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Malý medvěd

Malý medvěd - Ursa minor (též Malý vůz)

Maly medvěd
A - POLARIS
B - PHERKARD
C - KOCHAB
D - PHERKAD
 
1 - SVĚTOVÝ PÓL (severní)
2 - radiant URSID
 
Malý medvěd, nazývaný též Malý vůz obsahuje málo zajímavých objektů. Nejdůležitější z nich je hvězda Polaris - Polárka, pro svou blízkost k světovému severnímu pólu.

Název souhvězdí je částečně vysvětlen u souhvězdí Velký medvěd. Zde navíc dodám, že bohyně Héra byla velice pohoršena faktem, že se její sokyně (Velká medvědice) dostala i se synem (Malý medvěd) na oblohu, tak si proto od boha moří Poseidona vyžádala slib, že je nikdy nenechá s jinými souhvězdími odpočinout pod obzorem v mořských vlnách, proto oba Medvědi nikdy nezapadají a musí stále obíhat kolem pólu jako souhvězdí cirkumpolární.
Existuje však i jiná báje o vzniku těchto dvou souhvězdí:
Otec Diův, Chronos, v obavě o své postavení nejvyššího boha přinášel záhubu všemu živému, požíral i své vlastní děti. Jeho žena Rheia v obavě, že Chronos zabije i nově narozeného syna, podala mu zabalený kámen, který Chronos spolkl v domění, že se jedná o Dia. Zeus byl však mezitím odložen na ostrově do jeskyně, kde jej vychovali dva medvědi. Zeus je pak učinil z vděčnosti nesmrtelnými tím, že je umístil na oblohu.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)