/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Rajka - Apus

rajka
 
 
Rajka je jedno ze čtyř jižních souhvězdí nazvaných ptačími jmény. Bylo zavedeno portugalskými a španělskými námořníky v 16. stol., kteří se mohli tehdy orientovat pouze podle oblohy - proto si tedy sami zavedli některá jižní souhvězdí, mezi nimi i Rajku. Souhvězdí se nachází blízko jižního pólu.

Název souhvězdí je zajímavý z hlediska jeho latinského pojmenování:
Apus znamená česky "beznohý" a tento název vznikl z prostého důvodu. Rajku - nádherného ptáka - kupovali mořeplavci od jihoamerických domorodců a jeho exotická krása byla však hyzděna nepěknýma nohama, proto je domorodci ptákům odsekávali. Když je námořníci vozili do Evropy, tak jejich nevídaná krása vyvolala u lidí různé báchorky, jako např. že rajka pochází přímo z ráje, kde nemusí nic jíst a nemusí ani sedět - proto nemá nohy - z této doby pak pochází latinský název souhvězdí Apus, ač znamenající "beznohý", přeci ale Rajka - rajský pták.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)