/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Štír - Scorpius

štír
A - ELACRAB
B - DZUBA
C - ANTARES
D - SHAULA
 
1 - M 4
2 - M 6
3 - M 7
4 - hvězda ξ  
Štír je zvířetníkové souhvězdí viditelné od května do září a je tak blízko obzoru, že jej vidíme jen částečně.

Název souhvězdí je spjat s řeckými bájemi:
Štíra vypustila z podzemí samotná bohyně Héra, aby bodl a usmrtil Orióna, který byl zdatným lovcem a zdálo se, že svými šípy vyhubí veškerou zvěř. I když se tak nakonec nestalo, Héra jej přece z vděčnosti vynesla na oblohu. Ale ani tam není příliš v bezpečí - uhýbá před Střelcem, který napíná luk a míří štírovi přímo do srdce...
Toto seskupení hvězd nazývali štírem již dávné národy pro svou jasnou podobu s tímto živočichem.
Ještě existuje jedna legenda vztahující se ne již k názvu, ale ke skutečnosti, že ač se jedná o zvířetníkové souhvězdí, Slunce na své pouti oblohou v něm zůstává poměrně krátce, jako by se ho bálo:
Štír kdysi vyděsil spřežení táhnoucí po obloze sluneční vůz tak, že se koně splašili a létali po obloze nahorů a dolů a obrovským žárem, vycházejícího z ohnivého vozu, vzplála Země a měnila se v poušť. Aby Zeus Zemi zachránil, srazil vozataje Faethona do řeky Eridanu a dodnes mají někteří obyvatelé Země černou pleť - jsou potomky těch, jimž kdysi dávno sežehl kůži sluneční vůz.

Zajímavostí souhvězdí Štíra je hvězda ξ Sco (není v našich zemepisných šířkách vidět), která vyzařuje každou vteřinu 100000x více energie než naše Slunce; ve Štíru byl objeven nejintenzívnější zdroj rentgenového záření na obloze - Sco X-1.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)