/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Vlasy Bereniky - Coma Berenices

vlasy bereniky
 
1 - SEVERNÍ GALAKTICKÝ PÓL
2 - M 64
3 - M 53
 
Vlasy Bereniky je souhvězdí viditelné od března do srpna a pouhým okem není vidět mnoho hvězd; většina těchto hvězd patří do naší Galaxie jsou vzdáleny několik desítel světelných let.

Název souhvězdí souvisí s egyptskými bájemi:
Berenika byla egyptskou královnou, manželkou krále Ptolemaia. Král byl na nebezpečné výpravě proti Asyřanům a Berenika slíbila bohyni Venuši darem své vlasy, pokud se vrátí manžel z boje živ a zdráv. Když se král vrátil, dostála Berenika svému slibu a obětovala své kadeře ve Venušině chrámu. Druhý den se královniny vlasy z chrámu ztratily a strážcové měli být potrestáni. Královský (řecký) astronom Konon z ostrova Samu ukázal rozhněvanému králi ztracené kadeře na obloze, prý sama Venuše je umístila mezi hvězdy. Polichocený král i královna tomu uvěřili a strážcům prominuli.

Zajímavostí tohoto souhvězdí je severní galaktický pól, díky němuž lze pozorovat velkými dalekohledy kupy galaxií vzdálených 350 miliónů světelných let, které jsou zdrojem záření X. Svůj protějšek - jižní galaktický pól - pak nalezneme v souhvězdí Sochaře.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)