/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Vozka - Auriga

vozka
A - MENKALINAN
B - CAPELLA
C - ζ Aur
D - HASSALEH
 
1 - proměnná hv. WW
2 - proměnná hv. UU
3 - proměnná hv. R
4 - proměnná hv. RW
5 - M 37
6 - M 36
7 - M 38
 
Vozka leží v Mléčné dráze a je snadno k nalezení podle její nejjasnější cirkumpolární (viditelná celý rok) hvězdy Capella. V mezopotamském městě Nimrod byla vykopána soška znázorňující vozku s kozičkou na rameni a s kůzlátky v ruce a v druhé ruce drží otěže, tak je toto souhvězdí znázorňováno dodnes.

Název souhvězdí vysvětlují řecké báje:
Vozka představuje řeckého krále Erichthoniose, syna chromého boha Hefaista. Vychovávala ho sama bohyně Athéna. Aténský král proslul tím, že jako první zapřáhl koně do vozu a stal se mistrem v ovládání spřežení. Vůz vynalezl jako nezbytnost, protože byl po svém otci také chromý. Tento záslužný čin, užitečný všemu lidstvu Zeus ocenil tím, že jej po smrti přenesl na oblohu.
Nejjasnější hvězda Capella (řec. kozička) představuje kozu, která svým mlékem kojila samotného Dia na ostrově Kréta. kde Zeus žil, když jej tam matka v mládí schovávala před všepožírajícím Chronosem (otec Dia).

Zajímavostí tohoto souhvězdí je hvězda Capella, tedy Kozička. Východ této hvězdy (spolu s "kůzlátky" - tři ostatní hvězdy v okolí) v prvních říjnových dnech předznamenával pro námořníky na Středozemním moři oznamoval bouřlivé období a znamenal ukončení plavby.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)