/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Delfín - Delphinus

delfín
A - γ Del
  
Delfín je malé souhvězdí blízko Orla, těsně u východního okraje Mléčné dráhy. Lidé ho často mylně pokládají za souhvězdí Malého vozu.

Název souhvězdí vychází z řeckých bájí:
Antický básník a pěvec Arión byl při cestě ze Sicílie do Korinthu vydírán námořníky - oni věděli, že svou hrou vydělal hodně peněz a tak jej chtěli oloupit. Zároveň se však rozhodli, že jej zabijí, protože se báli vyzrazení. Airón měl své poslední přání, naposledy si zahrát na lyru a zazpívat, což mu lupiči dovolili a poté hodily umělce do moře. Airón se však neutopil, protože jeho hra přilákala hejno delfínů, z nichž jeden vzal pěvce na hřbet a doplul s ním do přístavu. Za to, že zachránil velkého umělce, byl delfín Diem přenesen na oblohu.

Zajímavost tohoto souhvězdí je spojeno se jménem amatérského astronoma G.Alcocka, který zde objevil 8.7.1967 tzv. pomalou novu Nova Delphini 1967. Jedná se o stejného astronoma, který objevil r. 1968 rychlou novu Nova Vulpeculae v souhvězdí Lišky.
Dalším zajímavým objektem je hvězda γ Del, která je dvojhvězda - její hlavní, žlutá složka se přesně podobá našemu Slunci; 10 obloukových vteřin je od ní vzdálený její nazelenalý průvodce - obě složky se navzájem gravitačně přitahují a obíhají s periodou několika tisíc let.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)