/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Had - Serpens

had
A - ALYA
B - UNUK
 
1 - NGC 4756
2 - M 16
3 - M 5
 
Had je dlouhé souhvězdí po obou stranách Hadonoše, který je dělí na dvě části - západně od Hadonoše je Hadí hlava (Serpens Caput) zdvižená směrem k Severní koruně a na východ od Hadonoše směrem k Orlu se vine Hadí ocas (Serpens Cauda). Obě části jsou spojeny částí, která je společná jak pro Hada tak pro Hadonoše, zde zvýrazněná žlutou linkou. Celé souhvězdí je u nás viditelné ve večerních hodinách od června do listopadu.

Název souhvězdí je spojen s legendou, uvedenou u souhvězdí Hadonoše:
Had je znak opatrnosti a moudrosti, stal se Aesculapovým pomocníkem a pomáhal mu hledat v lese léčivé byliny a kořínky. Proto býval Aesculap zobrazován s holí, po níž se vine had - symbol neustále se obrozujícího života. V mnohých starých lékárnách a ve starých lékařských knihách se ještě můžeme s tímto obrázkem setkat.

Zajímavostí v tomto souhvězdí příliš není, tak snad jen zmíním, že kulová hvězdokupa M 5 patří k nejjasnějším hvězdokupám na obloze.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)