/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Hadonoš - Ophiuchus

hadonoš
A - RAS ALHAGUE
B - KELB ALRAI
C - BARNARDOVA hvězda
D - YED PRIOR
E - YED POSTERIOR
F - SABIK
 
1 - NGC 6633
2 - NGC 6572
3 - M 10
4 - M 12
5 - M 107
6 - M 62
7 - M 19
8 - N 1604 (supernova)
 
Hadonoš je rozsáhlé souhvězdí letní oblohy mezi Herkulem a Štírem. Nepočítá se ke zvířetníkovým souhvězdím, přestože leží částečně na ekliptice mezi Střelcem a Štírem. Vidíme jej uprostřed oblohy mezi severním a jižním pólem a mezi jarním a podzimním bodem.

Název souhvězdí pochází z řecké mytologie:
Hadonoš je vlastně Aesculapus, syn Apollóna. V mládí byl svěřen do výchovy moudrému a vzdělanému kentaurovi Chironovi, který ho naučil léčit všechny nemoci a hojit všechna zranění, ba dokonce křísit i mrtvé. Stal se tak věhlasným lékařem. Jelikož byl však jeho činy porušen řád světa, bohové, především však Hádes, bůh podsvětí, se na Aesculapa rozhněvali a prosili Dia, aby jej odstranil. Mocný Zeus přenesl tedy lékaře na oblohu, kde je znázorněn jako silný muž držící velkého hada, který mu pomáhal hledat léčivé rostliny - dodnes je had ve znaku lékařů a lékarníků, jako symbol opatrnosti a moudrosti a také se jedná o další letní souhvězdí.

Zajímavostí tohoto souhvězdí je, že rozděluje souhvězdí Hada na dvě části: hlavu (Srepens Caput) a na ocas (Serpens Cauda). Jakýsi "střed" hada, který zbyl po tomto rozdělení vidíme na mapce, kde je zakreslen žlutě.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)