/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Lodní kýl - Carina

lodní kýl
A - TUREIS
B - CANOPUS
C - MIAPLACIDUS
 
1 - NGC 3532
2 - η Car
3 - NGC 3114
4 - NGC 2867
5 - NGC 2808
6 - NGC 2516
 
Lodní kýl je původně částí souhvězdí Loď Argo. Dvě hvězdy ze souhvězdí Lodní kýl spolu s dvěmi hvězdami souhvězdí Plachet tvoří tzv. Nepravý kříž, který bývá často zaměňován s Jižním křížem.

Název souhvězdí popisují řecké báje, viz souhvězdí Loď Argo

Zajímavostí tohoto souhvězdí je hvězda η Car, která je výrazně proměnná: někdy není vidět vůbec a v jiných obdobích je jasnější než nejjasnější hvězda souhvězdí Canopus. Hvězda je obklopena mlhovinou, že ji lze vidět i za měsíčné noci. Vzdálenost hvězdy i mlhoviny činí 3600 světelných let.
Dále bych uvedl příběh názvu hvězdy Canopus. Jednalo se velitele loďstva Meneláa, který zemřel ve chvíli přistání u egyptských břehů, když se vracel od dobyté Tróje domů. Město, které Řekové založili v místech jeho úmrtí nazvali na jeho počest Canopus - bylo nedaleko dnešní Alexandrie. Jasná hvězda, která zářila nad jižním obzorem nazvali také Canopus.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)