/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Perseus - Perseus

perseus
A - ALGENIB
B - ALGOL
 
1 - radiant PERSEID
2 - NGC 884
3 - NGC 869
4 - M 76
5 - NGC 1528
6 - NGC 1245
7 - M 34
8 - NGC 1499 (Kalifornie)
 
Perseus je vcelku nenápadné souhvězdí a nejlépe jej lze nalézt s pomocí souhvězdí Andromedy, které leží těsně (západně) od něj.

Název souhvězdí vychází z řeckých bájí:
Perseus je jedním ze synů boha Dia. Král jeho rodné země se bál, že ho Perseus zbaví vlády a proto jej poslal pro hlavu Medusy, doufaje, že se ho tak zbaví. Medusa byla kdysi krásná dívka, která se však srovnávala s krásou samotné bohyně Athény. Ta ji za trest přeměnila v obludu se zvířecími tesáky a s hady místo vlasů. Navíc, kdo se na ni přímo podíval, ten zkameněl. Podle rady se však Perseus díval na Medusu pouze přes odraz ve svém štítě a když Medusa usnula, uťal jí hlavu a schoval si ji do mošny. Proto také Perseus bývá zobrazován s mečem, štítem a s hlavou Medusy v ruce. Perseus však vykonal ještě mnoho dalších hrdinských činů:
Při své pouti se dostal až na nejzápadnější okraj světa, kde bylo království Atlasovo, který jej chtěl z obavy vyhnat ze země. Perseus mu však ukázal hlavu Medusy a Atlas zkameněl - jeho vousy se změnily v lesy, jeho kosti ve skály a ramena ve skalní útesy, které se dodnes vypínají jako pohoří v severní Africe.
Dalším hrdinským činem Persea je osvobození Etiopie od mořské obludy a záchrana princezny Andromedy, která se poté stala jeho ženou a také na obloze je nacházíme těsně vedle sebe.

Zajímavostí tohoto souhvězdí je objekt NGC 1499 (Kalifornie). Jedná se o hvězdnou asociaci, vzdálenou pouhých jeden tisíc světelných let, tedy nejbližší asociaci od Země. Vznikla před 1,5 milióny let, což v astronomických měřítcích znamená, že se jedná o hvězdná "novorozeňata". Kalifornie čítá velmi malý počet hvězd a jejich vzájemná gravitace je nestačí udržet pohromadě - asi za deset miliónů let se zcela rozptýlí mezi ostatní hvězdy v Galaxii.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)