/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Andromeda - Andromeda

andromeda
A - ALAMAK
B - MIRACH
C - SIRRAH
 
1 - radiant ANDROMEDID
2 - M 31
3 - M 32
4 - NGC 7662
5 - proměnná hv. ζ
6 - proměnná hv. ο
 
Andromeda je jasné souhvězdí, které vybíhá z rohu tzv. Pegasova čtverce měrem k Perseovi.

Název souhvězdí je vysvětleno v řecké báji:
Andromeda byla etiopskou princeznou a její matka Kasiopeja se vychloubala, že její dcera se svou krásou vyrovná mořským nymfám Néreidám. To rozhněvalo boha moře Poseidona natolik, že se rozhodl celou etiopskou zemi zničit a poslal k jejím břehům mořkou obludu, která ničila vše živé. Král Cefeus se obrátil o radu do věštírny a dostal zdrcující věštbu: musí obětovat svou dceru Andromedu a tak ji nechal přikovat na skalnatý útes jako obětinu mořské obludě. Právě tou dobou se však tudy vracel hrdina Perseus s useknutou hlavou medůzy. Rozhodl se dívce pomoci a ve chvíli, kdy se obluda objevila, Perseus vyndal z vaku hlavu a po jediném pohlédnutí na ní mořská obluda zkameněla a tak byla Andromeda zchráněna a stala se Perseovou manželkou.

Zajímavostí tohoto souhvězdí je galaxie M 31 - nejvzdálenější objekt, který lze ještě sledovat pouhým okem. Je velice podobná naší Galaxii a obahuje přes 450 mld. hvězd.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)