/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Rak - Cancer (též Krab)

rak
A - ASELLUS BOREALIS
B - ASELLUS AUSTRALIS
C - ACUBENS
 
1 - proměnná hv. RS
2 - proměnná hv. R
3 - M 44 PRAESEPE
4 - M 67
 
Rak je nevýrazné souhvězdí, nejchudší souhvězdí zvířetníku. Kdysi býval Rak nejsevernějším souhvězdím ve zvířetníku, takže v něm bylo Slunce v době letního slunovratu. Nejsevernější rovnoběžka na Zemi, kde Slunce jednou do roka (letní slunovrat) je v nadhlavníku, se nazývá dodnes obratník Raka, ačkoli Slunce je v souhvězdí Blíženců. Toto posunutí je důsledek pohybu pólů a rovníku (precese).

Název souhvězdí vychází z řeckých bájí:
Rak pomáhal hydře v boji proti Héraklovi, který bojoval s devítihlavou hydrou, jež žila v bažinách u města Lerny a pustošila okolí. Hydra měla v zápase pomocníka v obrovském krabovi (rakovi) s ostrými klepety. Když se krab zakousl Héraklovi do nohy, střelil po něm Héraklův pomocník (pastýř Ioláos) šípem a kraba usmrtil. Hydra se po něm ohlédla a v tom okamžiku jí Ioláos upálil hlavu hořícím stromem, protože useknuté hlavy jí okamžitě dorůstaly, kdežto upálená hlava již narůst nemohla. A tak krab, který chtěl hydře pomoci, způsobil vlastně její smrt. Protože bohyně Héra nadržovala všem Héraklovým nepřátelům, prosadila u Dia jejich přenesení na oblohu.
Chaldejci nazývali toto souhvězdí Bránou lidí - tudy prý duše sestupují na Zem, aby přijaly lidské tělo. Indiáni na Yukatánu zase věřili, že octne-li se Slunce v tomto souhvězdí, sestupuje v podobě ohnivého ptáka k Zemi a přijímá oběti na oltáři.

Zajímavostí tohoto souhvězdí je hvězdokupa Jesličky (Praesepe), viditelná pouhým okem jako mlhavý svítící obláček, připomínající rozcuchané seno v jesličkách.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)