/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Hydra - Hydra

hydra
A - ALPHARD
 
1 - proměnná hv. R
2 - M 83
3 - NGC 3242
4 - NGC 2548
 
Hydra je nejužší a nejdelší souhvězdí; přechází ze severní oblohy na jižní a je natažena pod několika souhvězdími (Váhy, Panna, Havran, Pohár, Sextant, Rak a část Malého psa), kdežto zdvižená "hlava" Hydry se nachází těsně pod Jesličkami v Raku. Celé souhvězdí vidíme pouze v květnu a v červnu a jen ve večerních hodinách. Hlavu lze vidět již od ledna.
Jedná se o celkem málo zajímavé souhvězdí, bez jasnějších hvězd.

Název souhvězdí vychází z řeckých bájí:
Hydra byla nestvůra, která žila v městě Lerně a dlouho jej sužovala. Měla tělo obrovského hada a devět hlav, z nichž prostřední byla nesmrtelná. Zahubit ji dostal za úkol jeden z největších hrdinů řeckých bájí - Herkules. Vypravil se za ní spolu se statečným Iolaem, Hydře zase pomáhal obrovský krab. Místo každé hlavy, kterou Hérakles svým kyjem srazil, vyrostly Hydře ihned hlavy dvě. Proto je Iolaos upaloval hořícími kůly. Tu prostřední pak Hérakles ještě zavalil obrovským balvanem, a tak ji konečně zahubili. V její žluči si pak oba reci namočili šípy, jimiž pak zasazovali smrtelné rány. Herkules spolu se svými oběťmi dodnes září na obloze.
Staří Číňané věřili, že Hydra přináší něštěstí těm, kdož jsou v jejím vlivu. Když se např. nenarodil do rodiny chlapec (jedno z největších neštěstí, i v dnešní Číně), bylo to jen vinou Hydry.

Zajímavostí tohoto souhvězdí je asi jen dlouhoperiodická proměnná hvězda R, které klesá jasnost čtyřsetkrát v období 387 dnů. V době nejmenší jasnosti je tedy vidět pouze dalekohledem.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)