/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Lev - Leo

lev
A - DENEBOLA
B - ZOZCA
C - ALGEIBA
D - REGULUS
 
1 - M 66
2 - radiant LEONID
3 - proměnná hv. TX
 
Lev je zvířetníkové souhvězdí, leží jižně od Velkého medvěda. V jarních měsících je dobře viditelný ve večerních hodinách.

Název souhvězdí je spojen s legendou z řeckých bájí:
Když byl kdysi hrdina Hérakles (Herkules) ve službách mykénského krále, dostal od něj několik úkolů a jedním z nich bylo zabít lva, který žil v blízkých horách a sužoval celý kraj. Hérakles jej našel v jedné jeskyni (dodnes se ukazuje turistům !) a omráčil ho kyjem, zardousil a poté ho odnesl králi. Na památku jeho hrdinských činů se na nebi objevily i jeho oběti, včetně lva (dále Hydra a Rak).

Zajímavostí souhvězdí Lva (hvězdy Regulus), je spíše jeho histroická úloha coby kalendáře. Jasný Regulus je jedním ze čtyř "strážců oblohy" čili tzv. "královských hvězd". Byly to hvězdy, které kdysi označovaly bod letního slunovratu (Regulus), jarní bod (Aldebaran), zimní slunovrat (Fomalhaut) a podzimní bod (Antares). Tyto královské hvězdy rozdělovaly dráhu Slunce (ekliptiku) a tím i rok na čtyři části - roční období. Slunce mezi Regulem a Antarem znamenalo léto atd.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)