/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Orión - Orion

orión
A - BETELGEUZE
B - BELLATRIX
C - MINTAKA
D - ALNILAM
E - ALNITAK
F - SAIPH
G - RIGEL
 
1 - radiant ORINOID
2 - M 78
3 - IC 434 (Koňská hlava)
4 - M 42 / M 43 (Velká mlhovina)
 
Orión je zimní souhvězdí, které nelze přehlédnout hlavně díky známému tzv. Oriónova pásu - tři jasné hvězdy, které tvoří opasek Orióna.

Název souhvězdí pochází ze starých řeckých bájí, ač bylo již známo tři tisíciletí před řeckou kulturou v Mezopotámii. Tamější kmeny jej nazývaly Uru-anna (světlo oblohy) a z tohoto názvu vzniklo zkomolením výslovnosti dnešní název Orión.
Orión - statný lovec - syn Poseidóna a jedné z lovkyň z družiny bohyně lovu Artemidy. Od svého otce dostal do vínku schopnost pohybovat se i v nejhlubších mořích, což ho však vedlo k všelijakým neplechám, např. jednou sledoval sličné nymfy Plejády tak dlouho, až uprosily Dia, aby je proměnil raději v nějaká zvířata. Zeus jim vyhověl a proměnil je v holuby a později ve skupinu hvězd na obloze, dnes nazývanou Plejády (viz souhězdí Býka). Jindy zade Orión svým chvástáním urazil samotnou bohyni Héru a ta jej za trest nechala bodnout velkým štírem. Orión sice umřel, ale na přímluvu Artemidy byl i se svým psem Lailapsem (hvězda Sírius, viz souhvězdí Velký pes) přenesen na oblohu právě proti Štíru, ti dva se nenávidí, proto když mizí Orión na západním obzoru, na východě vychází Štír.

Zajímavostí souhvězdí je, že většina hvězd jsou bílé až namodralé - to kvůli své vysoké teplotě. Tvoří jeden kolektiv se společným původem - asociací. Čítá asi 200 hvězd, má průměr 200 a je vzdálena více než 1500 světelných let - patří mezi největší a nejvýraznější. Středem této asociace je Velká mlhovina M 42.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)